Predavanje o ledvicah

Apr 21, 2017

Devetošolci so imeli predavanje o ledvicah, ki ga je pripravilo “Društvo ledvičnih bolnikov Šempeter pri Novi Gorici”. Predavanje je imela ga. Alenka Bitežnik.

Najprej je razložila zgradbo ledvic in njihovo delovanje. Povdarla je, kako debelost, katere posledica je lahko sladkorna bolezen, visok krvni tlak, bolezni srca in ožilja, škoduje ledvicam in pripelje do kronične odpovedi ledvic.

Razložila je tudi, kaj je dializa in kako morajo ledvični bolniki dosledno upoštevati način prehranjevanja, telesno aktivnost in zdrav način življenja.

Ob koncu predavanja je spregovorila tudi ledvična bolnica ga. Marija, ki je povedala svojo izkušnjo s ponesrečeno transplantacijo in opisala življenje z dializo.

S predavanjem so devetošolci ponovili in nadgradili že osvojeno znanje iz biologije.

Učence so spremljali učitelji: Marija Mavri Koradin, Mojca Habič in Ana Kobal.