041 619 125 info@os-vipava.si

V petek, 15. 10. 2021, na mrzlo jesensko jutro, smo se  z šestošolci odpeljali na Idrijsko in Cerkljansko. V Idriji so nas pričakovali v Antonijevem rovu, enem najstarejših rudniških vhodov na svetu. Po ogledu krajšega dokumentarnega filma o zgodovini idrijskega rudnika cinobaritne rude, smo se odpravili v rudnik. Seveda smo se prej zaščitili z varnostno čelado in s pozdravom »SREČNO« odšli v podzemlje. Tisti najbolj pridni so lahko videli rudniškega škrata Prekmandelca, ki v rudniških rovih pušča brado in varuje rudniške rove. Vrnili smo se navdušeni in lačni, zato je sledila zaslužena malica. Komaj smo čakali, da bomo videli, kako je bilo v partizanski bolnišnici Franji pri Dolenjih Novakih. Pred vhodom v sotesko sta nas že pričakovali vodički, ki sta nas popeljali po soteski Pasice do barak, ki še danes pričajo o humanosti, plemenitosti in tovarištvu v krutem času druge svetovne vojne.

Ana Kobal, vodja kulturnega dne

(Skupno 106 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost