041 619 125 info@os-vipava.si

V petek, 31. 3. 2023,  smo v okviru športnega dne, na bazenu Zavoda za šport Ajdovščina izpeljali preverjanje znanja plavanja za 6. razrede, kakor to odreja nacionalni načrt za Šport pod naslovom Naučimo se plavati.

Po testiranju smo ugotovili, da se je nivo znanja plavanja od poletne šole v naravi do zdaj precej poslabšal, kar kaže na pomanjkanje gibalnih aktivnosti v vodi in kontinuitete ukvarjanja s plavanjem v okviru družine.

Nekaterim učencem tako ni uspelo potrditi usvojenega znanja iz preteklega leta (Preverjanje v ŠVN), le redkim pa je uspelo pokazati višjo stopnjo znanja plavanja. Preverjanja se je udeležilo 52 od 62 šestošolcev.

Učenci so za prikazano znanje prejeli oceno ( 0-7 ). Učenci ocenjeni z oceno 0 do 4 so neplavalci. Učenci ocenjeni z oceno 5 so plavalci. Test bronastega delfina (ocena 5) je uradni kriterij znanja plavanja v Republiki Sloveniji.

– ocena 0*: Učenec se ni udeležil preverjanja plavanja. 10 – učencev

– ocena 0 : Učenec je neprilagojen na vodo. – 1 učenka

– ocena 1 : BRONASTI KONJIČEK – Učenec drsi iztegnjen na vodni površini z rokami naprej. Drsi na prsih z glavo v vodi. Gibanje se izvaja 5 sekund.

– ocena 2 : SREBRNI KONJIČEK – Učenec preplava 8 m s poljubno tehniko neprekinjeno brez vmesnega dotika dna, roba plavališča ali drugega plavalca. Nalogo lahko izvede tudi s plavanjem pod vodo.  – 2 učenca

– ocena 3 : ZLATI KONJIČEK – Učenec preplava 25 m s poljubno tehniko neprekinjeno brez dotika dna, roba plavališča ali drugega plavalca. Plavalec lahko razdaljo preplava v eni ali obeh smereh (krajši bazen). Plavati prične v vodi ali s skokom v vodo na noge.

– ocena 4 : DELFINČEK – Učenec preplava 35 m s poljubno tehniko neprekinjeno brez dotika dna, roba plavališča ali drugega plavalca. Plavalec lahko razdaljo preplava v eni ali obeh smereh (krajši bazen). Plavati prične s skokom v vodo na noge. – 1 učenec

– ocena 5 : BRONASTI DELFIN – Učenec preplava 50 m, tako da skoči v vodo na noge, plava v eno smer 25 m , se med plavanjem obrne in plava proti cilju. Med plavanjem drugih 25 m se plavalec v sredini plavališča zaustavi in opravi t.i. vajo za varnost. – 20 učencev

-ocena 6 : SREBRNI DELFIN – Učenec  neprekinjeno plava 10 minut ter na razdalji 50m s pravilno (drugo) tehniko kravl. – 15 – učencev

– ocena 7 : ZLATI DELFIN – Učenec preplava 150 m mešan os pravilno tehniko Prvih 50 m plava prsno, drugih 50 m hrbtno in tretjih 50 m kravl. Plavanje prične s skokom. – 13 učencev

 

Veseli nas pa dejstvo, da so kljub slabi statistiki vsi šestošolci vsaj varni plavalci (dosežena ocena 5 po kriterijih »Naučimo se plavati«) ter upamo, da bo v bodoče zanje še kakšna priložnost, da pridobijo več veščin in znanja plavanja v okviru drugih institucij. Pomembno vlogo pri tem pa vsekakor igra družina in prosti čas ter pogoji, ki jih v vipavski dolini ne manjka.

 

Za aktiv športa

Petra Batagelj

(Skupno 77 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost