041 619 125 info@os-vipava.si

Dogodki

julij 2024
PTSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« Jun   Avg »

Arhivi

Kulturni dan: Običaji velike noči

Apr 14, 2017

V sredo, 12. 4. 2017 so učenci 6. razreda ustvarjali v okviru kulturnega dne na temo Običaji velike noči. Delali so v štirih skupinah. Pod vodstvom gospe Barbare Kodelja Pavlin so pekli velikonočni kruh. V goste smo povabili tudi gospoda Lozeja, pekovskega mojstra, ki je učencem prikazal, kako lahko na veliko zanimivih načinov oblikuješ testo. Pod njegovim vodstvom je nastal kruh v obliki krokodila, ki je za rep imel veliko pletenico. Na velikonočni mizi morajo biti tudi sladki ptički in pirhi pobarvani s čebulnimi olupki ter lepimi rastlinskimi odtisi za okras. Pirhe in kruh moramo lepo servirati, zato so pri tehniki z gospo Katarino Koren izdelali lesene košarice s krep papirjem v živih pomladnih barvah, pridni likovniki z gospo Kristino Lavrenčič pa so iz gline izdelali stojalca za pirhe. Oboji, tako tehniki kot likovniki so poskrbeli za okrasje mize. Na cvetoče vejice so obesili pirhe, tehniki pa so izdelali lep cvetlični šopek iz krep papirja. Lepa slovenska navada je, da si za praznike po pošti pošljemo velikonočna voščila. Učenci etnološke skupine z gospo Ano Kobal so naredili voščilnice, na katere so s križnim vbodom na stramin izvezli pomladne motive. Pogovorili smo se o pomen velikonočnih praznikov v krščanskem svetu in opisali slovenske narodne običaje, ki so povezani z omenjenimi prazniki. Po končanem delu smo v avli postavili razstavo naših izdelkov, šolski fotograf Luka Kopatin pa je poskrbel za vrsto fotografij, ki so si jih učenci in starši lahko ogledali na monitorju v šolski avli.

Učenci so pridno in vestno delali. Naredili so lepe in uporabne izdelke, ki jim bodo lahko v lep spomin še  vrsto let. Vsem želim lepo doživete velikonočne praznike.

Ana Kobal, vodja kulturnega dne

Najbolj iskano

(Skupno 144 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost