041 619 125 info@os-vipava.si

Šolski dan 19. 10. 2022 so šestošolci preživeli v spoznavanju bogate naravne in kulturne dediščine Idrijskega in Cerkljanskega. Že ob 9. uri so bili v Antonijevem rovu v Idriji. Po prevzemu čelade, obvezne opreme za obisk rudnika, so si učenci zaželeli rudarski »Srečno« in se z vodičem spustili v podzemni svet škrata Prekmandelca, ki pazi dragoceno cinabaritno rudo, iz katere so pridobivali živo srebro.

Po dobri uri in pol so se učenci polni vtisov vrnili na površje in sledila je zaslužena malica. Čakal jih je še obisk Partizanske bolnice Franje blizu Dolenjih Novakov. V čudoviti jesenski naravi so učenci prisluhnili doživeti pripovedi vodičev o težkih vojnih časih in skrbi za ranjene, nemočne in pomoči potrebne ljudi. Od delovanja Bolnice Franje je minilo že 77 let, toda današnjim generacijam je Bolnica Franja pomemben opomnik, kako pomembna je solidarnost, medsebojna pomoč in tovarištvo.

Ana Kobal, vodja kulturnega dne

(Skupno 72 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost