V torek , 26. 9. 2023, smo imeli  dan dejavnosti, in sicer naravoslovni dan. Šli smo v Krajinski park Rakov Škocjan.

Ob 7.45 smo iz Vrhpolja, z avtobusom šli po učence 5. razreda Goče in petošolce iz Podnanosa.

Na poti skozi Lože smo pobrali še dva goška učenca. Vsi skupaj smo se z avtobusom odpravili proti Uncu. Da nam ni bilo dolgčas, smo na avtobusu prepevali. To je šoferja razveselilo. Na Uncu smo prevzeli naši dve vodički, gospo Violeto in gospo Nino.

Končno smo prispel v Krajinski park Rakov Škocjan. Najprej smo se razdelili v dve skupini. Vrhpoljce je prevzela gospa Violeta, Podnanos in Goče pa gospa Nina. Po učni poti smo nekateri nabirali liste in poslušali razlago vodičke. Ogledli smo si mali in veliki naravni most, jamo Tkalca, kjer ponikne reka Rak, ter del Zelških jam. Zanimive so bile legende o nastanku jam in imenu naravnega parka. Spustili smo se v udornico, tam so svetilke odigrale pomembno vlogo, da nismo padli. Tam smo bili dve minuti v čisti temi in vodička nam je povedala, da se tako počutijo jamske živali. Preden smo zaključili, nam je vodička pokazala eksperimente na različnih kamninah z močno kislino, ki je raztopila le apnenec in kapnik. Ko smo vse spoznali smo začeli reševati učni list.

Dan smo zaključili z lepimi vtisi, izkušnjami, ki nam bodo prišle prav in naučili smo se veliko novega o apnencu in nastanku Krasa.

ADAM SIMONIČ 5V

In še nekaj vtisov :

Ta dan mi je bilo najbolj všeč, ko smo odšli v jamo in smo morali biti nekaj časa v temi.

RUTA KOBAL 5V

Čudovito je bilo pobirati jesenske liste ter jih občudovati. Zanimiv je bil mali naravni most.

JERNEJA TOMAŽIČ 5V

V Zelških jamah je bilo zelo naravno, stene so se pod našimi lučkami svetile, bilo je čarobno.

EMA PLESNIČAR 5V

Naravoslovni dan mi je bil zelo všeč, saj smo na avtobusu prepevali. Všeč so mi bile legende, ki nam jih je povedala vodička ter mostiček želja, v katerega smo vrgli drevesni list in si nekaj zaželeli.

EVA KRAŠNA 5V

Meni so bili všeč naravni mostovi in jame. Izvedel sem veliko novega.

DAVID PLESNIČAR 5V

Všeč mi je bilo, ko sem v jami opazila jamske vešče, ki živijo v popolni temi.

SANJA BRATINA 5V

Zelo mi je bila všeč jama, v kateri smo imeli vsak svojo lučko in opazovali od blizu majhne kapnike.

Na jasi smo videli dve srni.

ANŽE KOBAL 5V

Najbolj všeč mi je bilo, ko smo bili v jami nekaj časa v popolni temi in takrat, ko smo se spustili v brezno.

MATIC BIRSA 5V

Zanimivi sta mi bili dve zgodbi, ki jih je povedala vodička. Ena je bila o jamskem zmaju, druga pa o tkalcu, po katerem je nastala jama Tkalca.

ELA BENDA MARC 5V

Všeč mi je bil pogled iz malega in velikega naravnega mostu. Zanimiv je bil poskus, ki ga je z raztapljanjem apnenca predstavila vodička.

ANTON DALL OLIO 5V

Zanimiv je bil odtis zmajevega stopala v steni udorne jame. Všeč mi je bilo, ker smo ves čas hodili po naravi, saj imam rad pohode in naravo.

TOBIJA CURK 5V

Obožujem jame, zato mi je bilo najbolj všeč, ko smo bili v jami s svojimi svetilkami. Nekaj časa smo morali biti tiho in v temi.

TIM LISJAK 5V

Najbolj všeč mi je bilo, ko smo bili v jami. Bila je čista tema. Prižgali smo svetilke. Potem smo jih ugasnili za nekaj časa.

VITAN LAVRENČIČ 5V

Ogledali smo si dve jami, eno od blizu, drugo od daleč. Veliko smo prehodili.

NIKOLINA BAJC 5V

Všeč so mi bili razgledi in čudovita narava, po kateri sta se pasli srni. Vesel sem bil, da smo se videli z učenci iz Podnanosa.

KLEMEN ZALAR 5V

Ko smo odšli v Rakov Škocjan, mi je bilo všeč, ker smo šli v jamo. Všeč mi je bil tudi Mali naravni most, ki je visok kar 43 m. Vesela sem bila, da smo šli s šolo na izlet v naravo.

Pia Uršič 5G

Ko smo odšli v Rakov Škocjan, mi je bilo zelo všeč, ko smo se spustili do Zmajeve jame. Všeč mi je bilo tudi ko smo šli v eno od Zelških jam.
Lepo je bilo tudi, ko smo v reko Rak vrgli drevesni list in si nekaj zaželeli.

Žana Matjaž 5G

V Rakovem Škocjanu mi je bilo najbolj všeč, ko smo šli v jamo. Všeč mi je bilo tudi to, da smo vzeli baterijske svetilke.

Rene Jež 5G

Meni je bila všeč jama, malica in prijateljice iz Podnanosa.

Klara Paljk 5G

Všeč mi je bilo, ko smo šli v jamo in videli Mali naravni most, Veliki naravni most in ko smo šli na most želja.

Stella Nabergoj 5G