Šestošolci so v torek, 10. oktobra 2023 na kulturnem dnevu spoznavali bogato naravno in kulturno dediščino Idrije. Skoraj 500 let so rudarji odhajali v idrijsko podzemlje, kopali živosrebrovo rudo, jo dvigali na površje in žgali, da je iz nje priteklo živo srebro – dragocena in edina tekoča kovina na svetu. Pod mestom so rudarji skopali »petnajstnadstropni labirint« z več kot 700 kilometrov rovov. Šestošolci so se kot takrat rudarji spustili skozi Antonijev rov v rudnik in si v spremstvu vodiča ogledali podzemni svet rudnika 22 metrov pod vhodnim Antonijevim rovom. Spoznali so načine odkopavanja in transporta rude skozi stoletja. Polni lepih vtisov so učenci odšli še v Mestni muzej Idrija, kjer so si ogledali bogato zbirko, ki priča o življenju rudarjev in njihovih družin. Dekleti sta nam pokazali tudi klekljanje in klekljali sta že kot pravi mojstrici.

Ana Kobal, vodja kulturnega dne