TESTIRENJE ZA ŠPORTNO VZGOJNI KARTON ZA 1.-3. RAZRED

Apr 24, 2019

V petek, 19.4.2019, smo v obliki športnega dne izvedli testiranje za ŠVK, za učence matične šole. Vsako leto v aprilu, na vseh osnovnih in srednjih šolah v Sloveniji,  ugotavljamo,  vrednotimo in spremljamo telesni in gibalni razvoj otrok. Meritve potekajo z enajstimi merskimi nalogami.

Tri naloge za ugotavljanje telesnih značilnosti – telesna višina, telesna masa in kožno gubo ( indeks telesne mase).

Osem nalog pa je namenjenih spremljanju gibalnega razvoja :

– dotikanje plošče z roko – nam daje podatek o hitrosti izmeničnih gibov rok;

– skok v daljino z mesta – podatek o eksplozivni moči nog;

– poligon nazaj – koordinacija gibanja v prostoru;

– dviganje trupa – podatek o vzdržljivostni moči mišic trupa;

– predklon na klopi – gibljivost nog in spodnjega dela hrbtenice;

– vesa v vzgibi – vzdržljivost v moči rok in ramenskega obroča;

– tek na 60m – podatek o šprinterski hitrosti;

– tek na 600m  – podatek o aerobni moči posameznika.

Vse pridobljene rezultate so razredniki skrbno vpisali v zbirne športno vzgojne kartone, ki jih pošljemo na Fakulteto za šport, kjer obdelajo meritve ter posredujejo rezultate, ki so na vpogled staršem na pogovornih urah. Starši, ki vas zanima:

•   koliko je vaš otrok napredoval v enem letu,
  •   kakšen sta njegov telesni in gibalni razvoj v primerjavi z vrstniki,
  •   v kakšno skupino telesne pripravljenosti in zdravstvene ogroženosti ga uvršajo posamezni rezultati,

Ste prijazno vabljeni in z veseljem vam jih bomo predstavili.

Ker se življenjski slog nenehno spreminja in opažamo, da včasih primanjkuje časa in volje za telesno aktivnost otrok, se na naši šoli  trudimo, da bi skupaj z vami obrnili trende gibalnih sposobnosti v pozitivno smer.

Za aktiv športa

Petra Batagelj