041 619 125 info@os-vipava.si

Dogodki

Arhivi

MNENJE O FILMU DEČEK IN SVET

Okt 16, 2018

V torek, 9. oktobra, smo si učenci v Dvorani prve slovenske vlade v Ajdovščini ogledali filma Deček in svet in Sova in miška; prvi film je bil primeren za višjo, drugi za nižjo stopnjo.

Oba filma spadata v Kinodvorov izbor odličnih filmov za otroke in mladino.

Deček in svet je primer čudovitega animiranega filma, ki je bil leta 2016 nominiran za oskarja med risanimi filmi. Film obravnava številne teme – od ekologije do nepravičnih družbenih odnosov, od razlik med mestom in podeželjem do položaja mladih v svetu.

Z obema filmoma nadaljujemo tradicijo filmske vzgoje, ki jo na našem območju spodbuja gospa Mirjam Kalin.

Nives Vidic

Mnenja učencev:

Film Deček in svet  mi je bil zelo lep in ustvarjalen, čeprav ga na nekaterih delih sicer nisem popolnoma razumela. Glasba mi je bila lepa, ker so jo ljudje sami ustvarjali. Film mi je pomenil upanje. To je bil animirani film, a prikazan je bil tako kot v realnosti.

Govoril je o revni, a srečni družini. Živeli so v kolibi. Vsi so se imeli zelo radi. Nekega dne, ko je oče moral oditi zaradi službe, se je deček razžalostil. Ponj je prišel vlak in kmalu ga ni več videl. Dolgo časa je minilo. Ko je mama kuhala kosilo, je vonjave spravil v škatlico in vse spomine je skril in zakopal v zemljo. Označil jo je s kamnom.

Ko je bil malo starejši, je odšel v svet za očetom. Vzel je kovček in vanj spravil fotografijo svoje družine. Najprej je srečal gospoda, ki je obiral bombaž. Imel je tudi psa. Prišla je poplava in jih kar nekam odplavila. Sam je šel v tovarno bombaža.  Tu je srečal mladeniča in šel z njim  v mesto, kjer so živeli sami revni ljudje. Stroji so zamenjali ljudi, zato je veliko ljudi izgubilo službe.

Prišla je vojna in borili sta se dve ptici. Črna je predstavljala sovražnike, barvna pa je pomenila mir.  Črna ptica se je spremenila v stroj in ubila barvno ptico. Tako so zmagali sovražniki, ki s branili bogate. Ko sta z gospodom odšla, je videl vlak. Mislil je, da je na njem oče. Vsi ljudje so bili podobni očetu. Vrnil se je domov.

V bistvu se je deček srečeval v prihodnosti. Ko je bil velik, v hišici ni bilo nikogar. Šel je naprej in videl ljudi, ki so bili spet srečni in so živeli v hišah z vrtovi in njivami. Srečni so bili in prav tako tudi on. V svojem domu se je postaral in umrl.

Tara Žorž, 6.a

Film govori o dečku, ki je živel z očetom in materjo na podeželju. Bili so revni, ampak so še zmeraj bili veseli in zadovoljni. Vse se spremeni, ko mora iti oče v mesto  delat. Deček ga tako pogreša, da ga gre iskat.

Medtem se mu zgodi veliko prigod in dogodivščin. Zamenja dve službi in se na koncu preživlja z igranjem na tržnici. Na koncu pride do vojne, v kateri na žalost zmagajo bogataši. Deček se spomni na dom in z upanjem, ki ga je dobil pri otrocih, ki živijo na smetišču, se odpravi domov. Tam ima zakopano železno rdečo škatlico, v kateri hrani različne spomine iz otroštva. Obnovil je hišico, v kateri je živel kot otrok, in tam živel do konca življenja, ki je bilo baje zelo dolgo.

Film mi je bil zelo všeč, na sploh. Ni bil dolgočasen, bil je lep in zanimiv.

Maruša Vidic, 6. a

Film je govoril o dečku, ki je iskal svojega očeta. Oče je odšel v mesto, da bi zaslužil. Deček ga je pogrešal, zato ga je šel iskat. Iskal ga je tudi po mestu, kjer pa mu ni bilo všeč. Zato se je na koncu vseeno vrnil domov, kjer mu je bilo vedno lepo.

Film je bil drugačen, kot je večina filmov. Glasba je bila v redu. Peli so v izmišljenem jeziku, kar je bilo malo nenavadno, a vseeno v redu. Čeprav niso govorili, je bil film še kar razumljiv. Najbolj zanimiv je bil začetek. Ta film ni bil eden od mojih najljubših, vseeno pa je bil v redu.

Maja Čehovin, 6. a

O MENINIO E O MUNDO

Ko sem gledala film, sem vse razumela in bil mi je všeč. Film prikazuje revno, a srečno družino. V družini so oče, mama in deček Cuco.

Nekega dne pa oče odide. Cuco ga pogreša in rad bi šel za njim. In res, Cuco ne pozabi na očeta ter se poda za njim. Ko pride v mesto, očeta seveda ne najde, zato pa si najde službo v tkalnici, a ga odpustijo, ker kupijo stroje. Potrt pride domov, a že ve, kako bo služil. Naslednji dan se odpravi na tržnico, kjer začne igrati ter tako služiti. A kaj, ko se začne vojna, in v njej ne zmagajo tisti, ki branijo revne in uboge ljudi, ampak tisti, ki branijo bogataše. V naslednjem prizoru je Cuco že star in dela na plantaži bombaža. Tam lastnik vsak dan opravi pregled delavcev, da vidi, koliko so še zmožni delati. Ko lastnik vidi, kako star in šibak je Cuco, ga v trenutku odpusti. Šele takrat Cuco spozna, da mu je bilo najlepše doma. Ko je Cuco že doma, odkrije kamen, ki ga je pred tolikimi leti položil točno na tisto mesto in pod njim so bili spomini – spomini na njegovo otroštvo, očeta, mamo, na njegovo življenje.

Film bi si z veseljem še kdaj ogledala. Bil je zelo lep.

Petra Fajdiga 6. a

V torek smo si v ajdovski kinodvorani ogledali animirani film Deček in svet. Glavni junak je bil deček, ki je srečno živel na podeželju. Njegov oče je šel v mesto iskat službo. Ker ga je zelo pogrešal, se je odpravil za njim. V mestu se je veliko dogajalo, da deček ni našel očeta, čeprav ga je iskal.

Prikazano je bilo, kako ljudje izsekujejo gozdove, onesnažujejo zrak, kako stroji in roboti nadomeščajo ljudi ter zaradi tega nekateri ostajajo brez dela in postanejo brezdomci in živijo na smetiščih.

Veliko stvari v filmu nisem razumela, na primer: kaj se je na koncu dogajalo in kaj se je zgodilo z njegovima staršema. Prav tako nisem razumela, ko je srečal starejšega moža, ki je bil v bistvu on sam v prihodnosti.

Nekateri prizori so realistično prikazovali onesnaževanje zraka, izsekavanje gozdov, revščino, vojno … V filmu pa je veliko nerealističnih prizorov: deček je kar tako zapustil mamo, srečal samega sebe v prihodnosti, nekateri so imeli leteče avtomobile, stroji in roboti so imeli obliko živali.

Če bi hotela film razumeti, bi potrebovala veliko razlage, kaj se dogaja. Zaradi vsega naštetega mi film ni bil všeč.

Lucija Krečič, 6. a

Film se mi je zdel zanimiv, čeprav vsega nisem razumel. Glasba mi je bila všeč, zato ker so jo naredili sami. Film ima veliko sporočil. Prikazan je skoraj tako kot v resničnem svetu. V filmu je bolj poudarek na glasbi in je zelo žalosten.

David Šček, 6. a

Film mi je bil kar dober. Bil je animiran in osebe niso govorile. Na začetku nisem vedela, o čem film govori, a je bilo na koncu vse razloženo. Najbolj mi je bila všeč glasba, ki je bila iz Brazilije in je nadomeščala besede. Tudi narisano je bilo zanimivo.

Film govori o dečku, ki je živel v srečni družini in nekega dne oče odide. Deček je bil zelo žalosten in zato je šel za očetom. Na koncu izvemo, da so bili to le spomini. Odkoplje tudi škatlico z glasbo in vonjem, ki ju je zakopal, ko je bil še majhen.
V filmu je prikazano tudi, kako ljudje uničujejo naravo. Podirajo drevesa, smetijo, onesnažujejo vodo in vedno manj bo zaposlenih, saj bodo stroji zamenjali delo ljudi.
Imeli smo se lepo in upam, da bomo šli še kdaj gledati kakšen film.

Ema Koren, 6.a

Najbolj iskano

(Skupno 320 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost