041 619 125 info@os-vipava.si

Arhivi

KRAŠKI ROB

Okt 24, 2019

V torek, 22.10.2019 smo šesti razredi imeli naravoslovni dan na Kraškem robu oz. slikovitem, stopnjastem prehodu med Krasom in Šavrinijo, kraškim in normalnim površjem, celinskim in sredozemskim podnebjem in rastjem.

Z vodičem Francijem smo se srečali na makadamskem parkirišču pri gradu Socerb, na razglednih ostankih utrdbe prazgodovinskega Trsta.  Skupinam smo razdelili delovne liste in se spoznali z geografskimi značilnostmi Tržaškega zaliva in Kraškega roba. Ustavili smo se ob tipih obal, razvoju ozemlja, rabi prostora, razvoju površja severozahodne Istre, življenju ob/z mejo, borovih plantažah. Razgled je bil čudovit: od Tržaškega do Piranskega zaliva. Nato smo se po učni poti podali v Sveto jamo, značilno jamo Matičnega krasa, ki jo odlikuje klima in sožitje človeka z naravo nekoč in danes. To je edina podzemna cerkev pri nas, v kateri mašuje reinkarnirani sv. Socerb. V vhodni dvorani smo si ogledali kapnike, izmerili temperaturo se spustili do ostankov vinske kleti, ter spoznali jamskega prebivalca netopirja. Z avtobusom smo se spustili še v Osp, kjer smo opazovali makijo s črničevjem, športno plezanje in sobivanje turizma z gnezdiščem sokola selca, velike uharice ter drugih ptic.

Prijetno utrujeni, zadovoljni zaradi zanimivega vodenja in čudovitega vremena smo se vrnili v šolo.

Tina Bevk

Najbolj iskano

(Skupno 167 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost