041 619 125 info@os-vipava.si

Ali je goba isto kot gliva? 

To je prvi problem, ki ga želijo učenci  razčistiti.

Goba je nadzemni del glive, ki se pojavi večinoma jeseni, po deževju.

Njen glavni cilj je razmnoževanje in ne prehrana ljudi.

Zelo hvaležna dejavnost  šole na daljavo so individualne terenske vaje, zato so sedmošolci raziskovali gobe v okolici svojega doma in nastale so čudovite fotografije. 

Na sprehodu po Vipavski dolini lahko srečate tudi tujerodno glivo Lovkasto mrežnico, ki je k nam prišla po 2. svetovni vojni, s pošiljkami volne, iz Avstralije. Mrežasta krogla, živo rdeče barve in vonj po mrhovini opozarja na očitnega tujka v naših krajih. 

Velike biološke pestrosti pa večina od nas ne zna izkoristiti. Od 16 000 vrst gliv, kolikor jih je bilo doslej  uradno določenih, poznamo le nekaj užitnih: jurčke, dežnike, štorovke in lisičke. Mogoče je tudi zato Prirodoslovno društvo Slovenije za letošnje šolsko leto organiziralo tekmovanje iz gliv za učence osnovnih šol: Da bomo znali in vedeli izkoristiti bogastvo naših gozdov.

Barbara Kodelja Pavlin

(Skupno 341 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost