041 619 125 info@os-vipava.si

Naša šola se imenuje po Dragu Bajcu. Drago se je rodil v Vipavi 29. 10. 1904. Po končani osnovni šoli v Vipavi je obiskoval Škofijsko gimnazijo v Št. Vidu v Ljubljani in kasneje v Kranju. Že kot srednješolec je pošiljal svoja literarna dela v goriške in tržaške liste. Po opravljeni maturi in odsluženem vojaškem roku je delal v goriškem uredništvu Edinosti. Vpisal se je na pravno fakulteto v Padovi. Postal je tudi član organizacije TIGR. Želel se je umakniti v Jugoslavijo, a se je na poti zaradi izredno slabega zdravstvenega stanja ustavil pri sodelavčevi družini v Biljah, kjer so mu nudili najnujnejše. Zaradi varnosti so ga sicer prepeljali na drugo domačijo, vendar je Drago Bajc kljub pomoči 25. 10. 1928 umrl.

Na predzadnjo oktobrsko soboto smo se spomnili njegovega rojstva in njegove smrti. Predstavniki društva TIGR primorske so mu pred njegov spomenik 24. 10. 2020 položili venec. Nečakinja Draga Bajca, gospa Magda Rodman, je pred spomenikom prebrala nekaj njegovih pesmi. Spominsko srečanje je bilo v majhnem številu in izvedeno ob upoštevanju vseh higienskih ukrepih NIJZ.

Mojca Pev

(Skupno 497 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost