041 619 125 info@os-vipava.si

Glasbena umetnost, klasika, klasična glasba. Roke velikokrat protestno uperjene z odporom proti njej. Globoko zakoreninjena etiketa klasične glasbene umetnosti, v širokem pasu vseh starostnih obdobij je, da je to težka in zahtevna glasba, malodane ˝zatežena˝ glasba. Ne tega pa ne bi, ker je to za stare. Pa je res samo za nas ˝ta stare˝😉 Velikokrat neupravičena krivica pomembnemu elementu v razvoju osebnosti posameznika in države. Glasba. Sakralna in posvetna, vokalna in inštrumentalna, klasična in zabavna, absolutna in programska, se je skozi zgodovino in umetnostna obdobja spreminjala, razvijala, bogatila. Vedno je bila aktivno in pasivno vpeta v razvoj otroka, mladostnika in odraslega. V privilegirani, bogati svet, meščanstvo in delavski razred.

Z osmošolci smo v eni od ur glasbene umetnosti ugotavljali kako se preko kreativnih izvajalcev klasična glasba približuje občinstvu popularne kulture in kako popularna glasba posega po elementih klasične glasbe. Ugotovitve učencev so, da nista tako strogo ločeni, kot so bili prepričani in da pravzaprav prav skupaj tvorita čudovito sozvočje, ki nas toplo objame, poboža v danem trenutku, prevzame s širino. Spoznali so, da lahko le s svojo naravnanostjo v odprtost, damo priložnost nečemu novemu, kar si v nevednosti zavračal.

Nekaj izbranih citatov učenk in učencev osmih razredov:

˝Naučila sem se, da je klasična glasba pravzaprav zelo pogosta v življenju. V filmih, po radijih, v čakalnicah, dvigalih, gostilnah, … Nekatere slovenske umetnike sem tudi poznala. Pa tudi skladatelje in nekatere skladbe/pesmi. Sem pa spoznala tudi veliko novega. Zgodba je bila tudi zelo lepo pripovedovana. Od naprej bom bolj cenila klasično glasbo.˝

˝Najprej se mi je vse zelo vleklo. Ko pa sem jo začela poslušati je čas kar letel. Naučila sem se, da te ne sme biti sram če ti je všeč klasična glasba.˝

˝… slišal sem veliko novih skladb. Na trenutke je bilo tudi smešno. Tudi zelo poučno. Teh 49 minut se nisem prav nič dolgočasil.˝

˝… bilo mi je izredno všeč, saj tudi sama poslušam klasično, romantično, baročno, … glasbo v veliki meri. Definitivno mi je všeč, da se ljudje zavedajo, kako zelo je pomembna klasična glasba v naših življenjih in kje vse jo srečamo. Klasična glasba je posebna, saj v ljudeh prebudi neka pozitivna čustva.˝

˝ … izvedel sem veliko o popu in klasiki.˝

˝Lahko rečem, da sedaj na klasiko drugače gledam. Informacije so me navdihnile in mi razširile moja obzorja. … na klasični glasbi res temeljijo vse zvrsti, ampak lahko bi rekli, da tudi obratno.˝

˝… Res pa je tudi, da imam že nasploh raje klasično glasbo kakor pop glasbo (verjetno tudi zato, ker je mama zelo navdušena nad klasiko ter je spadalo k vzgoji), zdaj pa jo še bolj razumem in drugače, s spoštovanjem, gledam na to čudovito stvaritev.˝

˝Jaz mislim, da bi morali klasiko več poslušati saj je klasična glasba sproščujoča in to v teh časih potrebujemo.˝

˝Vedno, ko sem slišala za klasično glasbo sem pomislila na bolj resne skladbe, ki so profesionalno zaigrane in nikoli je nisem prav poslušala. Danes pa sem ugotovila, da nekako vse okoli nas sestavlja klasična glasba. Pop, rock, jazz glasba, vse izhaja iz že prej napisanih skladb, ki so sodile v klasično glasbo. Tudi v filmih je rabljena v veliki meri klasična glasba, ki dogajanje v njem še bolj poživi in naredi še boljši občutek.˝

˝Klasična glasba je bolj zanima kot sem si mislil. Zdi se mi, da nas klasična glasba umiri. Presenetilo me je, da je povezana z znanimi skladbami in da jo posluša toliko drugih. Najljubša klasična skladba mi je himna lige prvakov. Zagotovo bom kdaj še poslušal klasično glasbo.˝

˝Mislim, da nas pop ter klasika spremljata skozi življenje. Naučila sem se, da klasično glasbo veliko ljudi ne sprejme, saj jim je pretežka za poslušanje. Klasično glasbo najdemo povsod. Filmih, oglasih, igricah. Z njo se da zelo lepo izražati čustva. Za moj okus pa je preresna.˝

˝Pomembno se mi pa zdi tudi to, da je na svetu še ogromno nas, ki to glasbo negujemo, v njo izlivamo čustva in skrbimo, da ne bo izumrla.˝

˝Naučila sem se, da je klasična glasba veliko bolj pomembna kot sem mislila. Naučila sem se tudi, da ima veliko pop, rock in techno skladb klasično podlago. To me je zelo presenetilo. Ko bom naslednjič poslúšala glasbo bom bolj pozorna na klasični del oz. pridih.˝

˝Naučila sem se, da je (bila) klasika temelj pesništva. Še danes se vidijo mnoge podobnosti med njima. … Klasika v človeku prebudi čustva, v njem prikaže spomine, žalostne in vesele. In skladatelji, oni so pa moj vzor, saj so skladbe polne požrtvovalnosti, neuspehov in uspehov, vanje je bilo vloženo neizmerno veliko truda. Klasika je temelj vse glasbe.˝

Laura W. Klanjšček

 

(Skupno 284 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost