041 619 125 info@os-vipava.si

Journey with Emotional Wellbeing in Education, for Life

 

Naša šola prvič sodeluje v Erasmus+ projektu, natančneje v akciji KA 229. Poleg nas v projektu sodelujejo še šole iz Italije, Španije, Irske in Finske. Začetek projekta je sovpadal z epidemijo, zato do mobilnosti žal ni prišlo. Tako kot mnoge druge aktivnosti, so tudi aktivnosti znotraj projekta potekale na daljavo. Februarska in marčevska sprostitev omejitev sta omogočili prvo mobilnost. V času še vedno trajajočih spremljevalnih ukrepov je bilo prvo mobilnost najlažje organizirati na Irskem. Iz naše šole smo se mobilnosti udeležili trije zaposleni. Prvi dan je bil namenjen transportu. Iz Vipave smo se peljali s kombijem do letališča v Trevisu, od tam pa z letalom na Irsko, v Dublin. Na letališču so nas že čakali štirje učitelji iz Španije. Finci in Italijani so imeli drugačne ure pristankov. Na letališču nas je čakal tudi šofer, ki nas je skupaj s Španci odpeljal do hotela. Izjemno veseli smo bili, saj je med Španci tudi učitelj Hose, ki nas je v Vipavi obiskal decembra. Izmenjali smo nekaj besed in se namestili v hotelu.

V torek smo se vsi učitelji skupaj odpeljali na šolo, ki je 15 kilometrov oddaljena od hotela. Med vožnjo smo opazovali lokalno pokrajino, zeleno travo, tipične irske hiše. Nismo navajeni, da nam med vožnjo avtomobili prihajajo po naši desni strani. Irci vozijo po levi. Pred šolo so nas toplo sprejeli učenci. Učenci so nas z Erasmus+ zastavo pričakali pred šolo in nas pospremili v telovadnic. Tam so nas pričakali vsi učenci šole, v rokah so imeli zastave držav. Vsak učitelj je povedal, kako mu je ime, kaj uči ter od kod prihaja. Po uvodnem delu so nam irski učenci predstavili teden  aktivnosti v tednu zdravja in dobrega počutja. Skupaj s starši so v času enega tedna izvajali različne športne in sprostitvene dejavnosti. Sledil je ogled šole. Irsko šolo obiskuje okrog 150 učencev. Osnovna šola pri njih traja do 12. leta. Učenci šole so razdeljeni v razrede, tudi kombinirane. Razredi so polno natrpani, temu je prilagojena tudi postavitev miz. V oddelku imajo lahko tudi do 37 učencev, pri določenih urah sta pri uri dva učitelja. Na tej šoli imajo kombinacijo 2. in 3. razreda, 4. in del 5. razreda ter del 5. razreda in del 6. razreda. Na šoli imajo tudi program za avtiste. Tisti, ki zmorejo, dnevno prehajajo v program osnovne šole. Za delo z avtističnimi učenci imajo posebej prilagojeno senzorno sobo. Učilnice in hodniki šole so okrašeni, izobešene so različne zastave in različne pozitivne misli. Danes je bilo vreme sončno, izjemno za ta čas. Ponavadi je vreme oblačno in deževno. Izjemnost vremena izkazujejo tudi dežni škornji, ki jih imajo učenci v šoli. Učencem smo predstavili vsak svojo državo, prav tako smo od njih dobili številna vprašanja o naših državah. Učenci v šoli ne kosijo, šola nima kuhinje. Obrok za kosilo si prinesejo s sabo. Danes so jedli sendviče, jogurte, sadje.

Hvaležni smo za izmenjavo mnenj in vse izkušnje, ki jih mobilnost prinaša.

Mojca, Hana, Samo

(Skupno 91 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost